Naša Loď Cape Town

Ako sme si kúpili loď

Samozrejme každý, kto sa rád plaví, by si chcel kúpiť vlastnú loďku. Aj my sme už roky snívali a pozerali na internete, čo je práve na trhu. 

Mesiac potom ako padlo rozhodnutie pre materskú na lodi, Jan objavil v Holandsku loď na predaj Compromis 999.
Boli sme rozhodnutí, že chceme loď s kokpitom v strede. Laicky vysvetlené vyzerá náš kokpit (miesto na sedenie vonku) ako vaňa, ktorá má po bokoch lavičky. V tejto "vani" sa deti môžu bezpečne pohybovať. Iné lode majú vzadu otvorený kokpit, to sme kvôli deťom nechceli.
V žiadnom prípade by sme si nekúpili loď z dreva, o ktorú sa treba veľmi starať. Ja by som bola za oceľ alebo hliník, ak by sme niečo zrazili, alebo niečo nás (taká bola moja naivná predstava). Zhodli sme sa na plaste, lebo sa dá s ním dobre pracovať, loď je ľahká a ľahko riaditeľná. Lode našej holandskej lodenice majú vpredu kolíznu komoru, ktorá je vodotesná a zabraňuje vode pri náraze spredu vniknúť priamo do vnútra. To bol náš kompromis.
 
Úmyselne sme si chceli vybrať čím najmenšiu loď. Čím menšia loď, tým nižšie náklady, lacnejšie náhradné diely, nižšie poplatky v prístave. Loď na plavbu po moriach a oceánoch by nemala byť menšia ako 8 metrov. Pozreli sme si Compromis 999 (999 cm), ale očarila nás C-Yacht 10,40 (10 m 40 cm).

C-Yacht 10.40

Naša loď 

Rozdelenie miestností

Prehľad vnútra lode

Po ceste sa ľudia často čudovali: "Taká malá loď. To ste na takej malej lodi prešli cez Atlantik?" My sme sa len zasmiali: "Nikdy sme si ani nepomysleli, že máme malú loď. Až keď sme videli iné rodinné lode, museli sme uznať, že naša je najmenšia. A tretia najmenšia z lodí, ktoré sa s ARC (Atlantic Rally for Cruisers) plavili cez oceán."

Nie je dôležitá veľkosť, ak sa človek cíti bezpečne. Vedeli sme, že máme kvalitnú loď renomovanej lodenice. Najdôležitejší je dobrý pocit, dôvera v loď, keď už začiatočníkovi často sebadôvera chýba.

 

Koľko stojí taká loď? A vôbec taká materská na vode? 

To je už iná kapitola.

Kuchyňa
Kuchyňa
Spálňa vzadu
Spálňa vzadu
Spálňa vpredu
Spálňa vpredu
Navigačný stôl
Navigačný stôl

Upratané pri kúpe lode a realita, keď sa na lodi žije.

Deti si robia prestávku.
Deti si robia prestávku.
Už naozaj treba poupratovať.
Už naozaj treba poupratovať.
Mamka varí.
Mamka varí.
Deti sa hrajú.
Deti sa hrajú.

Cape Town

Prečo sa naša loď volá Cape Town?

 

Táto loď mala pred nami dvoch majiteľov. Prvý ju nazval "La Paloma" (Holub), druhý "Cape Town." Netušíme prečo. Aj my sme mali veľa nápadov, ale žiadny presvedčivý. Spýtali sme sa Samka, ako sa má naša loď volať. "Cape Town je dobré  meno," povedal. Potom sme zistili, že zmena mena lode stojí v Nemecku 70,- Euro. To nás už úplne presvedčilo. Kto sa chce vybrať na cestu po svete, nemôže vyhadzovať peniaze z okna.

Nakoniec sa ukázalo, že to nie je zlé meno. Veľa lodí sa volá rovnako, ale Cape Town je jediná prihlásená plachetnica s týmto menom. Nikomu na svete ho netreba slabikovať. Každý si ho zapamätá. No predsa Cape Town - ako to mesto v Južnej Afrike. Nepodarilo sa nám priniesť loď Cape Town do mesta Cape Town, ale človek nikdy nevie.

 

 

My sme Cape Town. Námorníci sa neoslovujú vlastnými menami. Ľudia ich nazývajú menom lode. Keď nás vidia na ulici, kričia za nami. "HEJ, tam je Cape Town!" Anna, Jan, Sami, Luki - my sme Cape Town.